| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol Advanced Sensors |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol Advanced Sensors AL03006-1576-101-G1 |
| Tolerance: | -10% |
| Beta Value: | 4102 K |
| Resistance: | 2786 Ohm |
| Overall Width: | 0.075 in |
| Response Time: | 7 s |
| Thermistor Type: | NTC Thermistor |
| Lead Wire Length: | 1.15 in |
| Operating Temperature: | -58 to 400 °F |
| SKU: | AASAL03006-1576-101-G1 |

