| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol Advanced Sensors |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol Advanced Sensors NKA502C1R1 |
| Tolerance: | .1% |
| Beta Value: | 3977 K |
| Resistance: | 5000 Ohm |
| Disc Diameter: | 3 mm |
| Overall Width: | 3 mm |
| Response Time: | 2.4 s |
| Overall Length: | 27 mm |
| Thermistor Type: | NTC Thermistor |
| Operating Temperature: | -40 to 311 °F |
| SKU: | AASNKA502C1R1 |

