| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol Advanced Sensors |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol Advanced Sensors RL1003-1746-97-D1 |
| Tolerance: | -10% |
| Beta Value: | 3965 K |
| Resistance: | 3000 Ohm |
| Disc Diameter: | 0.11 in |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Overall Width: | 0.11 in |
| Response Time: | 9 s |
| Thermistor Type: | NTC Thermistor |
| Lead Wire Length: | 1.5 in |
| Operating Temperature: | -58 to 302 °F |
| SKU: | AASRL1003-1746-97-D1 |
RL1003-1746-97-D1
| Heilind Number: | AASRL1003-1746-97-D1 |
| Manufacturer: | Amphenol Advanced Sensors |
| Manufacturer Number: | RL1003-1746-97-D1 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
NTC bare disc thermistor with uninsulated leads

