| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol Advanced Sensors |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol Advanced Sensors RL2008-4131-120-D1 |
| Tolerance: | -10% |
| Beta Value: | 4356 K |
| Resistance: | 7500 Ohm |
| Disc Diameter: | 0.22 in |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Overall Width: | 0.22 in |
| Response Time: | 30 s |
| Thermistor Type: | NTC Thermistor |
| Lead Wire Length: | 1.5 in |
| Operating Temperature: | -58 to 302 °F |
| SKU: | AASRL2008-4131-120-D1 |

