| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol Advanced Sensors |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol Advanced Sensors TH316S42GBNR |
| Tolerance: | +/-1.5 % |
| Resistance: | 16 kOhm |
| Power Rating: | 25 mW |
| Disc Diameter: | 0.08 in |
| Response Time: | 25 s |
| Overall Length: | 0.7 in |
| Thermistor Type: | NTC Thermistor |
| Lead Wire Length: | 1.02 in |
| Operating Temperature: | -40 to 392 °F |
| SKU: | AASTH316S42GBNR |

