| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | AirBorn |
| Manufacturer Part Number: | AirBorn TMP-BTAN09-010ASC00A |
| Series: | TriMate Series |
| Wire Size: | 26 to 22 AWG |
| Shell Size: | 9 |
| Shell Type: | Straight |
| Contact Type: | Socket |
| Shell Finish: | Tin Nickel Over Nickel |
| Shell Material: | Aluminum |
| Contact Plating: | Gold Over Nickel |
| Keying Position: | A |
| Contact Material: | Brass Alloy |
| Locking Mechanism: | Break-Away |
| Insert Arrangement: | 9-010A |
| Operating Temperature: | -65 to 175 °C |
| Military Specification: | MIL-DTL-38999 |
| SKU: | ABNTMP-BTAN09-010ASC00A |

