| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Adam Tech |
| Manufacturer Part Number: | Adam Tech EB171A-07-K |
| Pitch: | 0.591 in |
| Series: | EB171A Series |
| Wire Size: | 18 to 4 AWG |
| Housing Color: | Green |
| Conductor Size: | 18 to 4 AWG |
| Current Rating: | 51 A |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Contact Plating: | Tin |
| Number of Poles: | 7 |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Nylon |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Operating Temperature: | -40 to 105 °C |
| SKU: | ADTEB171A-07-K |
EB171A-07-K
| Heilind Number: | ADTEB171A-07-K |
| Manufacturer: | Adam Tech |
| Manufacturer Number: | EB171A-07-K |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |

