| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Adam Tech |
| Manufacturer Part Number: | Adam Tech EB2A-02-M-V |
| Pitch: | 0.098 in |
| Series: | EB2A Series |
| Wire Size: | 26 to 20 AWG |
| Housing Color: | Green |
| Conductor Size: | 26 to 20 AWG |
| Current Rating: | 5 A |
| Voltage Rating: | 150 V |
| Contact Plating: | Nickel |
| Number of Poles: | 2 |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Nylon |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Mounting Angle: | Straight |
| SKU: | ADTEB2A-02-M-V |

