| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Adam Tech |
| Manufacturer Part Number: | Adam Tech EB9A-02-D |
| Pitch: | 0.2 in |
| Series: | EB9A Series |
| Wire Size: | 28 to 12 AWG |
| Housing Color: | Green |
| Conductor Size: | 28 to 12 AWG |
| Current Rating: | 15 A |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Contact Plating: | Nickel |
| Number of Poles: | 2 |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Nylon |
| SKU: | ADTEB9A-02-D |
EB9A-02-D
| Heilind Number: | ADTEB9A-02-D |
| Manufacturer: | Adam Tech |
| Manufacturer Number: | EB9A-02-D |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |

