| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Adam Tech |
| Manufacturer Part Number: | Adam Tech EBB-06-D |
| Pitch: | 0.2 in |
| Series: | EBB Series |
| Wire Size: | 22 to 14 AWG |
| Housing Color: | Black |
| Conductor Size: | 22 to 14 AWG |
| Current Rating: | 7 to 15 A |
| Voltage Rating: | 250 VAC |
| Number of Poles: | 6 |
| Termination Method: | Screw |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Mounting Angle: | Straight |
| Operating Temperature: | -55 to 105 °C |
| SKU: | ADTEBB-06-D |

