| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Adam Tech |
| Manufacturer Part Number: | Adam Tech TBG-19-01-B |
| Pitch: | 0.374 in |
| Series: | TBG Series |
| Wire Size: | 22 to 14 AWG |
| Housing Color: | Black |
| Conductor Size: | 22 to 14 AWG |
| Current Rating: | 25 A |
| Voltage Rating: | 300 VAC |
| Contact Plating: | Tin |
| Number of Poles: | 19 |
| Contact Material: | Brass |
| Housing Material: | Plastic |
| Number of Levels: | 1 |
| Termination Method: | Screw |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Mounting Angle: | Straight |
| Operating Temperature: | -40 to 105 °C |
| SKU: | ADTTBG-19-01-B |

