| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol Sine Systems |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol Sine Systems AG4MCCH |
| Gender: | Male |
| Series: | AG |
| IP Rating: | IP00 |
| Wire Size: | 24 AWG - 0.5 mm² |
| Mount Type: | Chassis Mount |
| Mount Angle: | Straight |
| Housing Color: | Nickel |
| Mating Cycles: | 5000 cycle |
| Connector Type: | XLR |
| Current Rating: | 5 A |
| Contact Plating: | Gold Over Silver |
| Contact Material: | Brass |
| Housing Material: | Bronze, Zinc |
| Number of Contacts: | 4 |
| Termination Method: | Solder |
| Flammability Rating: | UL 94V-HB |
| Maximum Operating Temperature: | 80 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -30 °C |
| SKU: | AMEAG4MCCH |
AG4MCCH
Specifications
Detailed Description
4 Pole Mini XLR Chassis Mount, G Type, Male, Machined Contacts, Horizontal PCB, Nickel Finish.

