| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-66601-0 |
| Series: | AMP Type III+ |
| Accessory Type: | Contact |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Copper Nickel Alloy |
| Contact Size: | 16 |
| Contact Type: | Socket |
| Cable Type: | Discrete Wire |
| Contact Amperage: | 25 A |
| Termination Type: | Crimp |
| Operating Temperature Range: | -55 - 150 °C, -67 - 302 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 30 µin, .76 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | .12 - .2 µm, 5 - 8 µin |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Wire Size: | 14 - 18 AWG, .8 - 2 mm² |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Contact Underplating Thickness: | 30 µin, .76 µm |
| Wire Insulation Support: | With |
| Accepts Wire Insulation Diameter: | .11 - .15 in, 2.79 - 3.81 mm |
| Test Current: | 25 A |
| Contact Product Type: | Contact |
| Mating Pin Diameter: | .062 in, 1.57 mm |
| Part Aliases: | 1-66601-0 |
| SKU: | AMP1-66601-0 |
1-66601-0
Specifications
Detailed Description
Enhance your power and signal connections with our AMP Type III+ Contact, designed for reliable performance in a variety of applications. This Socket contact, featuring a durable Copper-Nickel Alloy construction with Gold plating, is suitable for crimp termination onto 18-14 AWG wires. Operating efficiently in temperatures ranging from -55 to 150°C (-67 to 302°F), this Contact ensures consistent conductivity in demanding environments. With a current rating of 25 A, it guarantees secure power transmission. Each package contains 1000 loose pieces, ideal for bulk installations. RoHS compliant and with an ECCN classification of EAR99, this Contact meets international standards for environmental responsibility and export control. Upgrade your connectors with this high-quality AMP Contact for seamless connectivity.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-480698-0 | 02P UMNL PLUG HSG NATL | ![]() |
| TE Connectivity 1-640723-0 | 12P UMNL STR/REL & INSRT NATL | ![]() |
| TE Connectivity 1-66399-0 | III+ SKT,24-20,TIN ,LP | ![]() |
| TE Connectivity 1-66400-0 | III+ PIN,24-20,TIN,LP | ![]() |
| TE Connectivity 1658670-4 | PIN CONTACT,22 DF,LP,22-28 AWG | ![]() |
| TE Connectivity 171639-1 | MINI U-M-N-L SOCKET L.P | ![]() |
| TE Connectivity 172166-1 | 3 CIR UNIV M-N-L PLUG | ![]() |
| TE Connectivity 205210-8 | PLUG ASSY SIZE 4 | ![]() |
| TE Connectivity 206043-3 | 17-14 CPC REC FREE HANGING | ![]() |
| TE Connectivity 206306-1 | 23-37 RECEPT REV SEX | ![]() |
| TE Connectivity 206486-2 | CPC RECPT ASSEMBLY SIZE 11-9 | ![]() |
| TE Connectivity 208718-1 | CMC PLUG ASSEMBLY,SZ 14-5 | ![]() |
| TE Connectivity 5206478-3 | CLAMSHELL SIZE 3 W/RETAINER | ![]() |
| TE Connectivity 640347-2 | UMNL SOK 24-18 AU/BR L/P | ![]() |
| TE Connectivity 641777-1 | UMNL STR/REL ADAPTER NATL | ![]() |
| TE Connectivity 66399-2 | III+ SKT,24-20,30AU<10,LP | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/22/2026 | PCN-26-274187 - Material Change. Our plating instructions will be standardized. Gold plating will be removed from non functional areas of the contacts. Plating on the interface areas will be retained with no functional changes. Crimp barrel areas will be plated with tin if they are not currently plated with tin. This new condition does not impact performance, as it is already covered by Product Specification 108 10042 and the referenced engineering test reports within that specification. | Download | |||
| 11/26/2024 | PCN-24-213012 - Product Improvement. Sustainable precious metal plating standardization across product lines. | Download | |||


