| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 118385-3 |
| Series: | AMP ECONOMATE |
| Mount Type: | Board Mount |
| Termination Method: | Through Hole - Press-Fit |
| Contact Material: | Copper Alloy 725 |
| Pitch: | .1 in, 2.54 mm |
| Contact Type: | Pin |
| Package Quantity: | 200 |
| Contact Amperage: | 3 A |
| Contact Resistance: | 8 mΩ |
| Insulation Resistance: | 2000 MΩ |
| GPL: | 011 |
| Packaging: | Carton |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 30 - 30 µin |
| PCB Retention: | With |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Gold Flash |
| PCB Retention Type: | Action/Compliant Tail |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Data and Devices |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | 3675 |
| Connector System: | Cable-to-Board |
| ECCN: | EAR99 |
| Termination Post Tail Length: | 17.45 mm, .687 in |
| Wire Insulation Support: | Without |
| PCB Contact Termination Area Plating Thickness: | .0254 µm, 1 µin |
| Contact Orientation: | Straight |
| Amperage: | 3 A |
| Part Aliases: | 118385-3 |
| SKU: | AMP118385-3 |
118385-3
Specifications
Detailed Description
Enhance your board connectivity with the AMP ECONOMATE series featuring the POST F-THRU 100 C/L 30/1AU 22P connector. Designed for efficient power and signal transmission, this through-hole Press-Fit contact ensures secure and reliable assembly. With a contact amperage of 3A and low contact resistance of 8mΩ, it guarantees optimal performance in diverse applications. The gold-plated mating area offers superior conductivity, while the rugged construction, operating in a wide temperature range from -55 to 105°C (-67 to 221°F), ensures durability in harsh environments. Perfect for cable-to-board connections, this connector, with its 30µin mating area plating, is RoHS-compliant, meeting high standards of environmental responsibility. Elevate your electronic projects with the AMP ECONOMATE POST F-THRU connector.

