| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 2-178313-2 |
| Series: | Dynamic 3000 Series |
| Connector Type: | Header |
| Gender: | Plug |
| Housing Material: | Polyester - GF |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Board Mount |
| Termination Method: | Through Hole - Solder |
| Contact Plating: | Gold |
| Pitch: | .149 in, 3.81 mm |
| Voltage: | 250 V AC, 250 V DC |
| Contact Type: | Tab |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Row Spacing: | .299 in, 7.62 mm |
| Keying: | Y |
| Lock Type: | Latch |
| Contact Amperage: | 12 A |
| Number of Positions: | 3 |
| Housing Color: | Black |
| Mount Orientation: | Vertical |
| Mating Retention Type: | Latch |
| Tail Length: | .149 in, 3.8 mm |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Shielded: | No |
| PCB Retention: | With |
| PCB Thickness (Recommended): | .063 in, 1.6 mm |
| Connector Height: | 21.6 mm, .85 in |
| PCB Retention Type: | Retention Leg |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | With |
| Mating Alignment Type: | Keyed |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Preloaded: | Yes |
| Contact Layout: | Inline |
| Contact Transmits: | Power, Signal (Data) |
| Connector Length: | 21.62 mm, .851 in |
| Connector System: | Wire to Board |
| Rated Voltage: | 250 VAC, 250 VDC |
| Connector Product Type: | Connector |
| Contact Style: | Straight |
| Connector Width: | .368 in, 9.35 mm |
| Mating Retention: | With |
| PCB Mount Alignment: | Without |
| Application Assembly Feature: | Without |
| Header Type: | Shrouded |
| Insertion Force: | Standard |
| Tail Plating Thickness: | 2 µm, 78.74 µin |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| VDE Tested: | No |
| Tail Plating: | Tin |
| Multiple Contact Types: | Without |
| Shunts/Shorting Bars: | Without |
| Halogen Free: | Yes |
| Standards Met: | UL CSA |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 2-178313-2 |
| SKU: | AMP2-178313-2 |
2-178313-2
Specifications
Detailed Description
Enhance your power and signal connections with the Dynamic 3100 HDR V 3P ASSY from the Dynamic 3000 Series. This UL and CSA certified header connector, featuring a single row with three contact positions, offers reliable performance in board mount applications. With a pitch of 3.81mm and gold contact plating, it ensures efficient signal transmission and durability. The polyester housing material with UL 94V-0 flammability standard compliance, along with a high operating temperature range of -55 to 105°C, guarantees safe and reliable operation. Its vertical mount orientation, latch lock type, and Y keying provide secure mating and alignment. Perfect for industrial use, this connector is RoHS compliant and halogen-free, making it environmentally friendly. Upgrade your PCB assemblies with the Dynamic 3100 HDR V 3P ASSY for optimal performance and peace of mind.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/27/2013 | P-13-009527 - Manufacturing Location Change. Revised edition of the P-13-009516. | Download | |||
| 12/23/2013 | P-13-009509 - Manufacturing location change. | Download | |||
| 12/23/2013 | P-13-009516 - Manufacturing Location Change. Revised edition of the P-13-009443. | Download | |||
| 11/01/2013 | P-13-009009 - Manufacturing location change. Following Part Numbers will be transferred from TE Qingdao plant to Outside Vendor. | Download | |||

