| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol ANYTEK |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol ANYTEK TR11055000J0G |
| Pitch: | 5 mm |
| Series: | TR 5.0 Series |
| Housing Color: | Green |
| Conductor Size: | 22 to 12 AWG |
| Current Rating: | 20 A |
| Voltage Rating: | 300 VAC |
| Contact Plating: | Tin |
| Number of Poles: | 11 |
| Contact Material: | Brass |
| Housing Material: | Nylon |
| Termination Method: | Screw, Solder, Wire Wrap |
| Insulation Material: | Nylon |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Mounting Angle: | Straight |
| Operating Temperature: | -40 to 115 °C |
| SKU: | ANYTR11055000J0G |

