| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Belden Wire |
| Manufacturer Part Number: | Belden Wire 74003PU.01305.M |
| Wire Size: | 26 AWG |
| Cable Length: | .305 m |
| Jacket Color: | Black |
| Outer Diameter: | 0.262 in |
| Shielding Type: | Foil |
| Voltage Rating: | 300 VAC |
| Jacket Material: | Polyurethane |
| Number of Pairs: | 4 |
| Flammability Rating: | UL Horizontal Flame Test |
| Insulation Material: | Polyethylene |
| Performance Category: | Cat5e |
| Operating Temperature: | -40 to 80 °C |
| SKU: | BEL74003PU.01305.M |

