| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol FCI Berg |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol FCI Berg 10106814-023002LF |
| Color: | Black |
| Pitch: | 0.5 mm |
| Gender: | Female, Male |
| Mating Cycles: | 50 cycle |
| Current Rating: | 0.5 A |
| Number of Rows: | 2 |
| Voltage Rating: | 50 V |
| Contact Plating: | Gold/GXT |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer |
| Number of Contacts: | 20 |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Maximum Operating Temperature: | 125 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Series: | Mezzostak® |
| SKU: | BRG10106814-023002LF |
10106814-023002LF
| Heilind Number: | BRG10106814-023002LF |
| Manufacturer: | Amphenol FCI Berg |
| Manufacturer Number: | 10106814-023002LF |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Introducing the Mezzostak® Black Board To Board PCB Connector, designed for seamless male and female connectivity in electronic systems. Crafted with high-quality Liquid Crystal Polymer housing, this connector ensures durability and reliability in operation. With 20 gold-plated Copper Alloy contacts arranged in 2 rows, it guarantees efficient signal transmission with a current rating of 0.5 A and a voltage rating of 50 V. Operating flawlessly in temperatures ranging from -40°C to 125°C, it is suitable for a wide range of applications. Meeting UL 94V-0 flammability standards, it prioritizes safety. The 0.5 mm pitch and 50 mating cycles offer versatility and longevity in usage. Ideal for use in hi-rel environments, the 10106814-023002LF is a must-have for your PCB connectivity needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/09/2015 | PCN15081 R.1 - Location Change. Nantong will set up semi-auto machine to produce Mezzostak high volume P/Ns. Low runner parts will be manufactured in the manual assembly line. | Download | |||
| 05/01/2015 | PCN15008 R.1 - Location Change. "We will transfer manual line from Dongguan plant to Nantong plant which support 3.0mm and 3.5mm height, 20positioning Mezzostak." - By R.1 - More part numbers added to the affected list and so is not limited to 20 position Mezzostak. | Download | |||

