| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol FCI Berg |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol FCI Berg 10127403-17H1400LF |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Gender: | Female |
| Series: | PwrBlade ULTRA® Series |
| Tail Length: | 0.135 in |
| Mating Cycles: | 200 |
| Current Rating: | 70 A |
| Number of Rows: | 3 (2+1) |
| Contact Plating: | GXT |
| Housing Material: | Glass-Filled High Temperature Nylon |
| Number of Contacts: | 12 (6+6) |
| Termination Method: | Solder |
| SKU: | BRG10127403-17H1400LF |

