| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Cinch Connectivity Solutions |
| Manufacturer Part Number: | Cinch Connectivity Solutions MS24266R20T16S8 |
| Gender: | Female |
| Mount Type: | Cable Mount |
| Shell Size: | 20 |
| Mating Type: | Threaded |
| Mount Angle: | Straight |
| Shell Finish: | Anodized |
| Mating Cycles: | 200 cycle |
| Seal Material: | Fluorosilicone, Silicone Rubber |
| Current Rating: | 13 A |
| Voltage Rating: | 1500 VAC |
| Housing Material: | Aluminum |
| Number of Contacts: | 16 |
| Termination Method: | Crimp |
| Military Specification: | MIL-C-26500 |
| Maximum Operating Temperature: | 200 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -55 °C |
| Shell Size - Insert Arrangement: | 20-16 |
| Series: | Omega |
| Shell Type: | Plug, Straight |
| Contact Type: | Socket |
| Shell Material: | Aluminum |
| Locking Mechanism: | Threaded |
| Insert Arrangement: | 20-16 |
| Operating Temperature: | -55 to 200 °C |
| SKU: | CIMMS24266R20T16S8 |
MS24266R20T16S8
| Heilind Number: | CIMMS24266R20T16S8 |
| Manufacturer: | Cinch Connectivity Solutions |
| Manufacturer Number: | MS24266R20T16S8 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
The Omega MS24266R20T16S8 Circular Connector sets a new standard for reliability in military specifications. With a female gender and aluminum housing, it ensures durability in even the harshest environments. Featuring 16 contacts and a straight cable mount with crimp termination, it offers secure connections. Operating between -55°C to 200°C, it's suitable for extreme temperature conditions. Its threaded mating type and shell size 20-16 arrangement guarantee a tight fit. With a seal made of silicone rubber and fluorosilicone, it provides excellent protection against moisture and contaminants. Anodized for added durability, it can withstand 200 mating cycles. With a current rating of 13A and voltage rating of 1500VAC, it's perfect for high-power applications. Fully compliant with MIL-DTL-26500 standards and designed for high reliability, the MS24266R20T16S8 is the ultimate choice for demanding military and industrial environments.

