| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Deutsch |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Deutsch ACT20JE26HC V001 |
| Series: | DEUTSCH 38999 Series III Composite Connectors |
| Amperage: | 7.5 A |
| Mount Type: | Square Flange |
| Voltage: | 1800 Vrms, 600 V AC, 850 V DC |
| Shell Size: | 17 |
| Contact Type: | Pin |
| Mating Type: | Triple Start Threaded |
| Shell Plating: | Cadmium Olive Drab |
| Number of Positions: | 26 |
| Shell Material: | Composite |
| Operating Temperature Range: | -65 - 200 °C, -85 - 392 °F |
| Shell Type: | Square Flange Receptacle |
| Product: | Standard Circular Connectors |
| Product Type: | Connector |
| Part Aliases: | YACT20JE26HCV00100 |
| SKU: | DCHACT20JE26HC V001 |
ACT20JE26HC V001
| Heilind Number: | DCHACT20JE26HC V001 |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Deutsch |
| Manufacturer Number: | ACT20JE26HC V001 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Elevate your connectivity with our SQUARE FLANGE RECEPTACLE from the DEUTSCH 38999 Series III Composite Connectors. This rugged connector, featuring 26 pin contacts and a shell size of 17, ensures reliable power transmission in harsh environments. With a durable composite shell and Cadmium Olive Drab plating, it's built to withstand the toughest conditions. Operating at temperatures from -65 to 200°C (-85 to 392°F) and rated for 7.5A at 600V AC, 850V DC, and 1800Vrms, it's perfect for aerospace, military, and industrial applications. Trust in its Triple Start Threaded design for secure and efficient connectivity in critical systems.

