| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Deutsch |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Deutsch ACT26JE99HN V001 |
| Series: | DEUTSCH 38999 Series III Composite Connectors |
| Amperage: | 13 A |
| Voltage: | 1800 Vrms, 600 V AC, 850 V DC |
| Shell Size: | 17 |
| Contact Type: | Pin |
| Mating Type: | Triple Start Threaded |
| Shell Plating: | Cadmium Olive Drab |
| Number of Positions: | 23 |
| Shell Material: | Composite |
| Operating Temperature Range: | -65 - 200 °C, -85 - 392 °F |
| Shell Type: | Straight Plug |
| Product: | Standard Circular Connectors |
| Product Type: | Connector |
| Part Aliases: | YACT26JE99HNV00100 |
| SKU: | DCHACT26JE99HN V001 |
ACT26JE99HN V001
| Heilind Number: | DCHACT26JE99HN V001 |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Deutsch |
| Manufacturer Number: | ACT26JE99HN V001 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Elevate your connectivity with our DEUTSCH 38999 Series III Composite Connectors. Featuring a Straight Plug design, these connectors are engineered for durability and reliability in demanding environments. With 23 positions and a triple start threaded mating type, they offer secure and efficient connections. Operating at 600V AC, 850V DC, and 1800Vrms, with a maximum amperage of 13A, they are suitable for a wide range of applications. The cadmium olive drab shell plating ensures corrosion resistance, making them ideal for use in harsh conditions. Trust in our Standard Circular Connectors for exceptional quality and performance.

