| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | EDAC |
| Manufacturer Part Number: | EDAC 306-011-420-178 |
| Color: | Green |
| Amperage: | 5 A |
| Housing Material: | UL 94V-0 Thermoplastic Polyester |
| Number of Rows: | Center |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Pitch: | .156 in |
| Row Spacing: | Single Centerline Row |
| Number of Positions: | 11 |
| Mount Orientation: | Straight |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| SKU: | EDA306-011-420-178 |
306-011-420-178
| Heilind Number: | EDA306-011-420-178 |
| Manufacturer: | EDAC |
| Manufacturer Number: | 306-011-420-178 |
| ECAD Model: |
Description:
306 Series (.156" (3.96mm) contact spacing) Card Edge Connector with 11 P.C Tail type contacts with tin plating all over. The tails are .046" x .015" (1.17mm x 0.38mm) and .213" (5.41mm) long in a Single Central Row formation. The Insulator is Green in color with In-Line Card Guides.
More >>Specifications
Detailed Description
Enhance connectivity in your electronic devices with our Card Edge Connector. Designed for seamless integration onto PCBs, this green connector features a single centerline row configuration with 11 positions, ensuring efficient data transfer. With a pitch of .156 inches and straight mount orientation, it offers easy installation. The housing is crafted from UL 94V-0 Thermoplastic Polyester, guaranteeing durability and safety. Operating smoothly in temperatures ranging from -40 to 105 °C, this connector is perfect for a wide range of applications, from industrial to consumer electronics. Upgrade your connectivity solutions with this high-performance Card Edge Connector.

