| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | E-Switch |
| Manufacturer Part Number: | E-Switch D16OAR11ARED |
| Series: | D16 |
| Amperage: | 6 A (DC), 8 A (AC) |
| Mount Type: | Panel Mount, Front |
| Product Type: | Pushbutton |
| Actuator Type: | Button |
| Rated Voltage: | 125 VAC, 24 VDC |
| Actuator Shape: | Round |
| Switch Function: | ON-ON |
| Termination Type: | Solder |
| Illumination Voltage: | 6 VAC/DC |
| Contact Configuration: | SPDT |
| Panel Cut Out Diameter: | Circular - 16 mm |
| Operating Temperature Range: | -20 - 55 °C |
| Part Aliases: | XF0375P |
| SKU: | ESWD16OAR11AREDTRFLATLENS |

