| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | ITT Cannon |
| Manufacturer Part Number: | ITT Cannon M83513/03-E11C |
| Pitch: | 0.05 in |
| Gender: | Male |
| Series: | M83513-1-4 |
| Wire Size: | 26 AWG |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Current Rating: | 3 A |
| Voltage Rating: | 600 VAC |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| D-Sub Shell Size: | E |
| Housing Material: | Aluminum |
| Number of Contacts: | 31 |
| Termination Method: | Crimp |
| Operating Temperature: | -55 to 125 °C |
| Military Specification: | MIL-DTL-83513 |
| Part Aliases: | 154178-0064 MS |
| SKU: | ITTM83513/03-E11C |

