| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | ITT Cannon |
| Manufacturer Part Number: | ITT Cannon MDSM-15PE-Z34-VR22 |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Gender: | Male |
| Series: | MDSM Series |
| Wire Size: | 28 to 26 AWG |
| Mounting Type: | Screw Mount |
| Current Rating: | 2.5 A |
| Voltage Rating: | 350 VAC |
| Contact Plating: | Gold/Gold Over Palladium Nickel Over Nickel |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Steel |
| Number of Contacts: | 15 |
| Termination Method: | Solder |
| Operating Temperature: | -55 to 125 °C |
| Part Aliases: | 121661-1123 |
| SKU: | ITTMDSM-15PE-Z34-VR22 |

