| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | ITT Cannon |
| Manufacturer Part Number: | ITT Cannon MDVB1-21PH027 |
| Pitch: | 0.05 in |
| Gender: | Male |
| Series: | MDVB Series |
| Wire Size: | 26 AWG |
| Mounting Type: | Screw Mount |
| Current Rating: | 3 A |
| Voltage Rating: | 600 VAC |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Plastic |
| Number of Contacts: | 21 |
| Termination Method: | Crimp |
| Operating Temperature: | -55 to 125 °C |
| Part Aliases: | 097343-0079 |
| SKU: | ITTMDVB1-21PH027 |

