| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | ITT Cannon |
| Manufacturer Part Number: | ITT Cannon MDVB1-37PCBRP |
| Pitch: | 0.05 in |
| Gender: | Male |
| Series: | MDVB Series |
| Wire Size: | 32 to 24 AWG |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| Current Rating: | 3 A |
| Voltage Rating: | 600 VAC |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Plastic |
| Number of Contacts: | 37 |
| Termination Method: | Solder |
| Operating Temperature: | -55 to 125 °C |
| Part Aliases: | 097342-0057 |
| SKU: | ITTMDVB1-37PCBRP |

