| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | ITT Cannon |
| Manufacturer Part Number: | ITT Cannon VG95234M-20A48PN |
| Series: | VG95234 Series |
| IP Rating: | IP69K |
| Wire Size: | 0.75 to 1.5 mm² |
| Shell Size: | 20 |
| Shell Type: | Straight |
| Contact Type: | Pin |
| Shell Finish: | Cadmium |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Voltage Rating: | 50 VAC |
| Contact Plating: | Hard Silver |
| Keying Position: | N |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Locking Mechanism: | Bayonet |
| Insert Arrangement: | 20A48 |
| Operating Temperature: | -55 to 125 °C |
| Military Specification: | MIL-C-5015 |
| Part Aliases: | 121141-3183 A |
| SKU: | ITTVG95234M-20A48PN |
VG95234M-20A48PN
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/30/2026 | ITT-EOL-25004 - End of Life LTB 1/31/26. 1. Only Cadmium plated VG products with a manufacturing date code prior to 1st July 2026 are allowed – no production beyond this date is possible 2. In order to secure timely production before 1st July 2026 we accept orders for VG Cadmium plated parts until latest 31st January 2026. Orders after this date cannot be accepted. | Download | |||

