| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Part Number: | 3M 7000033143 |
| Color: | Gray |
| Maximum Operating Temperature: | 121 °C |
| Overall Width: | 19 mm |
| Overall Length: | 16.5 m |
| Thickness: | 2.3 mm |
| Tape Type: | Foam Tape |
| Resistance Properties: | Solvent Resistant |
| Adhesion Strength: | 35 N/cm |
| Adhesive Material: | Acrylic |
| Backing Material: | Acrylic |
| SKU: | MMM7000033143 |
7000033143
| Heilind Number: | MMM7000033143 |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Number: | 7000033143 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
3M™ VHB™ Assembly Tape 4991 is a double-sided, pressure-sensitive acrylic foam that bonds a wide variety of materials, including painted and unpainted metals and high surface energy plastics, 3M™ VHB™ Acrylic Foam 4991 is a closed cell, conformable foam that improves surface contact. It is suitable for applications requiring a thicker product (mixed assembly with differential expansion, flatness defects).

