| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Part Number: | 3M 7000050095 |
| Color: | Transparent |
| Maximum Operating Temperature: | 225 °F |
| Minimum Operating Temperature: | -30 °F |
| Overall Width: | 0.62 in |
| Overall Length: | 18 yd |
| Thickness: | 0.17 mm |
| Tape Type: | Film Tape |
| Resistance Properties: | Abrasion Resistant, Chemical Resistant |
| Adhesion Strength: | 34 oz/in |
| Adhesive Material: | Rubber |
| Backing Material: | Polyethylene |
| SKU: | MMM7000050095 |
7000050095
| Heilind Number: | MMM7000050095 |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Number: | 7000050095 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
3M™ UHMW Polyethylene Tapes are film coated with a rubber adhesive which provides an excellent abrasion resistant surface. These tapes feature a unique combination of properties that make it ideal for many tough impact wear or sliding applications. 3M™ UHMW-PE Film Tape 5421 is a thinner version of 3M™ UHMW-PE Film Tape 5423.

