| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Part Number: | 3M 1205-1\"X36YDS |
| Color: | Amber |
| Maximum Operating Temperature: | 311 °F |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °F |
| Overall Width: | 1 in |
| Overall Length: | 36 yd |
| Thickness: | 0.081 mm |
| Tape Type: | Electrical |
| Resistance Properties: | Heat Resistant, Solvent Resistant |
| Adhesion Strength: | 20 oz/in |
| Adhesive Material: | Acrylic |
| Backing Material: | Nylon |
| Shear Strength: | 20 lb/in |
| SKU: | MMM7000132698 |
1205-1"X36YDS
| Heilind Number: | MMM7000132698 |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Number: | 1205-1"X36YDS |
| ECAD Model: |
Description:
3M™ Polyimide Film Electrical Tape 1205; Amber; Acrylic Adhesive; 1 mil film; 1 in x 36 yd (25; 40mm x 33 m); 9/Case
More >>Specifications
Detailed Description
3M™ Polyimide Film Electrical Tape 1205 is a polyimide film Backed electrical tape. This flame retardant tape is suitable for use in applications that require thin insulating material for wrapping transformers; capacitors and Wire harnesses. This tape withstands a temperature range of-40°C to 155°C (-40 to 311 °F) without the loss of electrical properties and tensile strength; 3M™ Electrical Tape 1205 has a pressure sensitive; acrylic adhesive that offers optimized adherence. This tape is Designed for anchoring leads/terminal boards. It is ideal for use as wave Solder masking tape in a printed circuit Board assembly. This flame retardant tape is highly resistant to heat and solvents. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.

