| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 15166-0983 |
| Series: | 15166 - Premo-Flex FFC Jumper |
| Amperage: | .5 A |
| Pitch: | 5 mm |
| Voltage: | 60 V AC |
| Cable Type: | Flat Flex Cable |
| Number of Conductors: | 27 |
| Cable Length: | 254 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| SKU: | MOL15166-0983 |
15166-0983
| Heilind Number: | MOL15166-0983 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 15166-0983 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
0.50mm Pitch Premo-Flex FFC Jumper, Same Side Contacts (Type A), 254.00mm Cable Length, Tin (Sn) Plating, 27 Circuits

