| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 170071-1212 |
| Color: | Black |
| Series: | 170071 - zSFP Plus - zSFP |
| Amperage: | .5 A |
| Connector Type: | zSFP Plus |
| Gender: | Female |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole - Compliant Pin |
| Contact Material: | High Performance Alloy (HPA) |
| Contact Plating: | Gold |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 8 mm |
| Voltage: | 30 V AC |
| Material: | Thermoplastic |
| Number of Ports: | 24 |
| Orientation: | Right Angle |
| Component Type: | Receptacle |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 480 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | Yes |
| Shielded: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | .762 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 2.36 mm |
| Supplier Product Group: | High Speed Cage & Connector Assemblies |
| Connector System: | Module to Board |
| Contact Termination Plating: | Matte Tin |
| Termination Pitch: | .8 mm |
| Electrical Model: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Part Aliases: | 170071-1212 1700711212 |
| SKU: | MOL170071-1212 |