| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 171065-9107 |
| Color: | Gray |
| Series: | 171065 - Impact |
| Amperage: | .75 A |
| Connector Type: | Impact |
| Number of Contacts: | 60 |
| Number of Rows: | 6 |
| Termination Method: | Through Hole - Compliant Pin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Pitch: | 1.35 mm, 1.9 mm |
| Voltage: | 30 V AC/DC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Impedance: | 85 Ω |
| Keying: | No |
| Component Type: | PCB Header |
| Number of Pairs: | 2-pair |
| Data Rate: | 25 Gb/s |
| Tail Length: | 1.2 mm |
| Operating Temperature Range: | -55 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 60 |
| Mating Cycles: | 200 |
| PCB Locator: | No |
| Shielded: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| PCB Thickness (Recommended): | 1 mm |
| Number of Columns: | 10 |
| Contact Termination Plating: | Matte Tin |
| Termination Pitch: | 1.35 mm, 1.9 mm |
| Guide to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Board to Board Configuration: | Conventional, Mezzanine |
| Make First / Break Last: | No |
| Part Aliases: | 171065-9107 1710659107 |
| SKU: | MOL171065-9107 |