| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 201644-2280 |
| Color: | Natural |
| Series: | 201644 - Spot-On |
| Connector Type: | Spot-On |
| Gender: | Receptacle |
| Number of Contacts: | 28 |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch: | 1.5 mm |
| Material: | PBT |
| Keying: | Yes |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Termination Pitch: | 1.5 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| SKU: | MOL201644-2280 |
201644-2280
| Heilind Number: | MOL201644-2280 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 201644-2280 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
Spot-On Wire-to-Board Receptacle Housing, 1.50mm Pitch, Dual Row, 28 Circuits, Natural

