| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 34707-2002 |
| Color: | Black, Brown |
| Series: | 34707 - Stac64 |
| Connector Type: | Stac64 |
| Number of Contacts: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 500 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 3.36 mm |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Number of Contacts Loaded: | 40 |
| Mating Cycles: | 10 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.57 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 040 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Termination Pitch: | 2.54 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Yes |
| Part Aliases: | 0347072002 |
| SKU: | MOL34707-2002 |
34707-2002
Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connectivity with our Stac64 2 Bay Vertical Headers. Featuring 40 circuits divided between Bay A's 20-circuit Signal Header in Polarization C (Brown) and Bay B's 20-circuit Signal Header in Polarization D (Green), these headers offer efficient organization. The high temperature thermoplastic construction ensures durability, while the through-hole termination method guarantees secure attachment. Each contact is made of copper alloy with tin plating for reliable conductivity. With a pitch of 2.54mm, these headers are suitable for power applications, rated for up to 500V. The black tray packaging simplifies handling, and the vertical orientation saves space on your PCB. RoHS compliant and designed for ease of use, the Stac64 headers are essential components for your electronic projects.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/05/2024 | 515361 - Capacity change or tool replacement. Due to increasing demand of Molex STAC64 headers and connectors, Molex is developing new tools, and new assembly lines to increase output out of Chengdu China. | Download | |||

