| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 34912-8041 |
| Color: | Gray |
| Series: | 34912 - Mini50 |
| Amperage: | 4 A |
| Connector Type: | Mini50 |
| Number of Contacts: | 4 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 500 V DC |
| Material: | Polyester Alloy |
| Orientation: | Right Angle |
| Keying: | Yes |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Tin over Nickel |
| Number of Contacts Loaded: | 4 |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin over Nickel |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Part Aliases: | 0349128041 |
| SKU: | MOL34912-8041 |
34912-8041
Specifications
Detailed Description
Enhance your surface mount technology assembly with our Mini50 Unsealed Header. Featuring a right-angle design and single-row configuration, this connector boasts four circuits for seamless connectivity. With tin plating, it ensures optimal signal transmission and durability. The polarization option B, along with gray color, adds convenience and organization to your PCB layout. Packaged in tape and reel for efficient handling, this header is perfect for applications requiring a pitch of 2mm and a voltage rating of 500V DC. RoHS compliant and designed for a wide operating temperature range, from -40 to 105°C, it guarantees reliability in various environments. Trust in the Mini50 for secure wire-to-board connections in your electronic assemblies.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/30/2025 | 516811 - Packaging Method/Quantity Changing. Remove bubble paper & paper triangle. | Download | |||
| 02/29/2024 | 514143 - Change to Product. Mini50 products will add date code information to achieve accurate traceability, so that we can better respond to customer request or feedback | Download | |||
| 01/05/2023 | 512516 - Capacity change/tool replacement. This notification is to inform you that in order to expand capacity to support the increasing demand of Mini50 unsealed family, the new assembly lines and molding tools will be fabricated. The change has no impact to fit, form or function of the products. | Download | |||
| 12/31/2015 | GCM 10731193 - New, Modified, Or Replacement Tooling. The purpose of this letter is to inform you that Molex will be adding a capacity assembly line for our Mini50 SMT header production. The new SMT line will use all of the same components and processes as the original line. There will be no change to the product. If you require any PPAP documents for this capacity line, then please notify your Molex account manager. The new line will be completed and validated by 1/31/16. | Download | |||

