| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 42410-6314 |
| Color: | Black |
| Series: | 42410 - Modular Jack 6/4 |
| Amperage: | 1.5 A |
| Connector Type: | Modular Jack 6/4 |
| Gender: | Female |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Gold |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 1.02 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | Polyester |
| Number of Ports: | 1 |
| Orientation: | Vertical |
| Component Type: | PCB Jack |
| Operating Temperature Range: | -40 - 80 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 1.27 µm |
| Mating Cycles: | 500 |
| PCB Retention: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 3.2 mm |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 235 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 1.27 mm |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Non Magnetic: | Yes |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0424106314 |
| SKU: | MOL42410-6314 |
42410-6314
Specifications
Detailed Description
Elevate your connectivity with this black Modular Jack, designed for vertical mounting on PCBs. With a 6/4 configuration and female gender, it offers reliable signal transmission in various applications. Featuring gold-plated phosphor bronze contacts, it ensures excellent conductivity and durability. The straight body orientation and through-hole termination method make installation easy and secure. Compliant with RoHS standards, this jack is environmentally friendly and safe for use. Perfect for Ethernet and fiber optic connections, it guarantees high performance in demanding industrial environments.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/18/2024 | 514154 - Change Supplier. Molex’s Resin supplier inform Molex that current plant will not produce Valox PBT in the future. To avoid from line down situations either for Molex or for our customers. Molex accepts resin supplier’s proposal to qualify their China Nan Sha source material. | Download | |||
| 09/01/2016 | GCM 10731024 - Tooling / Equipment Transfer. The purpose of this letter is to inform you that Molex will make transfer the Modjack production line from Molex Lincoln NE to Molex Chengdu ,CN in 3 stages. This Change is to consolidate Modjacks and Magjack manufacturing in the same facility. The impact of the change will be our shield suppliers and housing suppliers will change to China based suppliers, and parts will now be manufactured and assembled in Chengdu. This product move will be implemented in 3 phases , over the course of approximately 7 months, starting April 2016. | Download | |||

