| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 43810-0066 |
| Color: | Black |
| Series: | 43810 - Mini-Fit BMI |
| Amperage: | 13 A |
| Connector Type: | Mini-Fit BMI |
| Number of Contacts: | 24 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 4.2 mm |
| Voltage: | 600 V AC/DC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Tail Length: | 3.63 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 24 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 2.39 mm |
| Connector System: | Board to Board, Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 4.2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0438100066 |
| SKU: | MOL43810-0066 |
43810-0066
Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connectivity with the Mini-Fit BMI Header, designed for optimal performance in electronic assemblies. This dual-row connector, featuring a right-angle orientation and 24 gold-plated circuits, ensures reliable power and data transmission. With a robust construction, including a high-temperature thermoplastic body and 260C wave solderable retention clip, it guarantees durability in harsh operating environments. Meeting stringent quality standards, such as RoHS compliance and UL agency certification, this connector offers peace of mind in terms of safety and environmental responsibility. Ideal for board-to-board and wire-to-board applications, it provides a secure and efficient connection solution. Whether for industrial machinery or consumer electronics, the Mini-Fit BMI Header is a versatile choice for your connectivity needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 09/30/2025 | 516766 - Packaging Method/Quantity Changing. We have updated the design for tray 701804089. The previous design has been modified to include stacking supports, ensuring adequate clearance between the side pins and the upper tray, while also restricting movement of the connectors on all sides to provide better protection for the pins. New tray PN is 701804180. | Download | |||
| 01/31/2025 | 515187 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Move the tooling molds from Lincoln to Nogales | Download | |||
| 12/31/2022 | 512847 - Change Supplier. This notification is to inform you about addition of new Supplier or Sub Supplier impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change | Download | |||

