| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 43879-6014 |
| Color: | Black |
| Series: | 43879 - Mini-Fit BMI |
| Amperage: | 8 A |
| Connector Type: | Mini-Fit BMI |
| Number of Contacts: | 10 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole - Compliant Pin |
| Contact Material: | Brass, Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 4.2 mm |
| Voltage: | 600 V AC/DC |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 6.25 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Number of Contacts Loaded: | 10 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | No |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Board to Board, Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Termination Pitch: | 4.2 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | Yes |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 43879-6014 0438796014 43879 |
| SKU: | MOL43879-6014 |