| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 43973-0002 |
| Pitch: | 4.2 mm |
| Keying: | No |
| Series: | 43973 - Mini-Fit Jr. |
| Voltage: | 600 V AC/DC |
| Amperage: | 13 A |
| Shroud Type: | Fully |
| Breakaway: | No |
| Stackable: | No |
| Orientation: | Vertical |
| PCB Locator: | No |
| Tail Length: | 5.31 mm |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Retention: | Without |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector Type: | Mini-Fit Jr. |
| Number of Rows: | 2 |
| Body Orientation: | Straight |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Material: | Brass |
| Polarized to PCB: | No |
| Glow Wire Capable: | No |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Number of Contacts: | 40 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Guide to Mating Part: | No |
| Make First / Break Last: | Yes |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 40 |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Operating Temperature Range: | 0 - 85 °C |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2.54 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Part Aliases: | 43973-0002 0439730002 43973 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL43973-0002 |