| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 46015-1803 |
| Color: | Natural |
| Series: | 46015 - Mini-Fit Plus |
| Amperage: | 13 A |
| Connector Type: | Mini-Fit Plus |
| Number of Contacts: | 18 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 4.2 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Tail Length: | 1.8 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 2.54 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 18 |
| Mating Cycles: | 75 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.27 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.78 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 240 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0460151803 |
| SKU: | MOL46015-1803 |
46015-1803
Specifications
Detailed Description
Introducing the Mini-Fit Plus Header, a versatile component designed for seamless wire-to-board connections. This dual-row header features 18 circuits, ideal for high-density applications. Its straight body orientation and vertical termination method ensure easy integration on PCBs. Crafted from PA Polyamide Nylon 6/6 with a UL 94V-0 flammability rating, it guarantees durability and safety. The tin (Sn) plating on copper alloy contacts offers excellent conductivity, with a voltage rating of 600 V and an amperage of 13 A. With features like snap-in plastic peg PCB lock, PCB locator, and retention, this header ensures secure mating and stability. Operating in a wide temperature range from -40 to 105 °C, it is suitable for various environments. RoHS compliant and lead-free process capable, it meets international standards for environmental responsibility. Perfect for PCB pin header applications, the Mini-Fit Plus Header is a reliable choice for your connectivity needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/09/2026 | 517543 - Change Supplier. Molex Lincoln Nebraska is adding an additional raw material sub-supplier impacting the products referenced in the attached list. There will be no changes to any fit, form, function, or appearance of product based on the addition of the sub-supplier. Supplier to Molex Lincoln Nebraska will not change. | Download | |||
| 09/18/2026 | 517777 - Equipment/Production Transfer or Rearrangement. PSBU is transferring all Hetero molding (molds & presses) from Lincoln 3104 to Nogales 3105 over the next 30 months. There are approximately 450 molds and 18 presses to transfer. To facilitate this, a series of PCNs will be issued covering group of molds (approx 10 to 25 molds per group) which use the same resin. | Download | |||
| 12/18/2024 | 514986 - Capacity change or tool replacement. This notification is to inform you that Molex Lincoln Nebraska is replacing tooling that will impact the products referenced in the attached list. There will be no changes in fit, form or function of product when compared to the existing tooling. | Download | |||

