| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 46557-3545 |
| Series: | 46557 - SEARAY |
| Amperage: | 2.7 A |
| Connector Type: | SEARAY |
| Gender: | Female |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Number of Contacts: | 120 |
| Number of Rows: | 4 |
| Mount Type: | Surface Mount |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | Yes |
| Maximum Voltage: | 240 V AC |
| Pick and Place: | With Pick and Place Cap |
| Operating Temperature Range: | -55 - 125 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Ground to Panel / PCB: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 120 |
| Mating Cycles: | 100 |
| PCB Locator: | Yes |
| Insert Color: | Black |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 2.18 mm |
| Mating Alignment: | No |
| Supplier Product Group: | Mezzanine & Board Stacking Connectors |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 020 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Termination Pitch: | 1.27 mm |
| Electrical Model: | Yes |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Unmated Height: | 8 mm |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0465573545 |
| SKU: | MOL46557-3545 |
46557-3545
Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connectivity with the SEARAY Slim Receptacle, offering a staggering 120 circuits in a compact design. With a low profile of 8.00mm, this female connector is ideal for space-constrained applications. Crafted from high-quality thermoplastic, it ensures durability and reliable performance. Featuring surface mount termination and gold-plated contacts, it guarantees seamless signal transmission. With a straight body orientation and vertical insert, it provides ease of installation. RoHS compliant and lead-free, it meets environmental standards. Perfect for mezzanine and board stacking, this connector is a versatile solution for your connectivity needs.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/15/2023 | 513606 - Change Supplier. This notification is to inform you about additional of supplier impacting the part(s) attached as per list, No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 01/21/2023 | 512354 - Change to Product. This notification is to inform you about changes that are being made to the part(s) DRAWING as identified in the list. This change will not affect the Fit, Form, Function, or appearance of the parts. Or it may not result in a change to the specification or raw material. | Download | |||
| 05/05/2014 | GCM 10630798 - New, Modified, Or Replacement Tooling. This letter is to inform you that we are adding a new production line to increase capacity for product lines HD Mezz & Searay. This will affect all product series for 45970, 45971, 46556, 46557. | Download | |||

