| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 501331-0207 |
| Color: | Natural |
| Series: | 501331 - Pico-Clasp |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | Pico-Clasp |
| Number of Contacts: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 1 mm |
| Voltage: | 50 V AC/DC |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Pick and Place: | Vacuum Pick-Up Tape |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Number of Contacts Loaded: | 2 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | No |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Part Aliases: | 5013310207 |
| SKU: | MOL501331-0207 |
501331-0207
Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connections with our Pico-Clasp natural-colored connector, designed for optimal performance. With a straight body orientation and surface mount termination method, this connector boasts a 1mm pitch and can handle up to 1A of current at 50V AC/DC. Made with high-quality materials including phosphor bronze contacts and nylon housing, it ensures reliable conductivity even in demanding environments with an operating temperature range of -40 to 105°C. Featuring two contacts in a single row, it offers secure PCB retention and mating, with a tape-on-reel packaging for convenient handling. RoHS compliant and UL certified, this connector is a dependable choice for wire-to-board applications.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 02-09-5106 | 2.36mm Diameter, Standard .093 Pin and Socket Crimp Terminal, Series 1189, Female, with Gold (Au) Plated Brass Contact, 14-20 AWG, Bag | ![]() |
| Molex 146153-0100 | Wi-Fi 6E Flex Cabled Balanced Antenna, 9.00mm Width, 100.00mm Cable Length, Compatible with U.FL / I-PEX MHF Connectors | ![]() |
| Molex 39-00-0038 | Mini-Fit Female Crimp Terminal, Tin (Sn) over Copper (Cu) Plated Brass, Double 22+22 or Single 24-18 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 39-28-1023 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 2 Circuits, without Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Tin, Natural | ![]() |
| Molex 503763-0391 | 1.00mm Pitch, Pico-Lock PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Gold over Nickel Plating, Positive Lock, 3 Circuits, Tape and Reel | ![]() |
| Molex 503763-0491 | 1.00mm Pitch, Pico-Lock PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Gold over Nickel Plating, Positive Lock, 4 Circuits, Tape and Reel | ![]() |
| Molex 53047-0710 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Vertical, Through Hole, Tin Plating, Friction Lock, 7 Circuits, Tray, 2.30mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 53047-0810 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Vertical, Through Hole, Tin Plating, Friction Lock, 8 Circuits, Tray, 2.30mm PC Tail Length | ![]() |
| Molex 53047-0910 | 1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Vertical, Through Hole, Tin Plating, Friction Lock, 9 Circuits, Tray, 2.30mm PC Tail Length | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/15/2022 | 512237 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Production plant location change - Current : Molex Japan - After : Molex Vietnam * Change reason : To better serve our customers and to leverage our global manufacturing footprint, Molex will relocate production of the PICO-CLASP 1.0 W/B SINGLE ROW ST lines from Japan to Molex Vietnam production facility. The transfer will started in Q3 2022 and target to complete in Q4 2022. Buffer stock and capacity tooling will be built as need to ensure a seamless transfer. | Download | |||


