| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 501876-3241 |
| Series: | 501876 - iGrid |
| Amperage: | 2 A |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Pitch: | 2 mm |
| Orientation: | Right Angle |
| Number of Positions: | 32 |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Part Aliases: | 5018763241 |
| SKU: | MOL501876-3241 |
501876-3241
Specifications
Detailed Description
Introducing the iGrid series, a cutting-edge solution for your PCB connection needs. With a compact design and right-angle orientation, these PCB Pin Headers offer seamless integration in your electronic devices. Featuring 32 positions and a 2mm pitch, they ensure efficient connectivity in any application. Operating flawlessly in a wide temperature range from -40 to 105 °C, these headers are built for durability and reliability. RoHS compliant and plated with tin for enhanced conductivity, they meet the highest standards of quality and environmental responsibility. Trust the iGrid series for superior performance in your electronic projects.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/10/2025 | 515537 - Packaging method/qty Changing. This notification is to inform you about Delivery Unit(DU) and Minimun Order Quantity(MOQ) change for the part/s listed in this notice is changing. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 07/22/2024 | 514501 - Change to Product. Test voltage in dielectric strength test will be changed from 1000V to 800V in the product specification. (There is no change in the maximum rated voltage of 250 V.) | Download | |||
| 10/01/2023 | 513897 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. 501876/208659 series products will be transferred from Japan vendor to Ansan plant in Korea for the productivity improvement & stable delivery performance If this PCN will be completed, it will only be produced at the Ansan plant To better serve our customers and leverage our global manufacturing footprint. | Download | |||
| 09/16/2022 | 512515 - Change Supplier. due to difficulty in obtaining the flame retardant from Toray Industries, Inc. it became difficult to supply the necessary molding raw materials, and we had no choice but to change the resin manufacturer. after selecting a resin that satisfies our product specs and evaluating the product. | Download | |||
| 03/07/2022 | Toray Resin Quality Notice - Recently, Toray Industries, Inc. issued a statement advising that certain resin products were improperly identified by Toray as having received certification from Underwriters Laboratories (UL) | Download | |||

