| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 53261-7014 |
| Color: | Natural |
| Pitch: | 1.25 mm |
| Keying: | No |
| Series: | 53261 |
| Voltage: | 125 V AC/DC |
| Amperage: | 1 A |
| Material: | Polyamide |
| Shroud Type: | Fully |
| Breakaway: | No |
| Stackable: | No |
| Orientation: | Right Angle |
| PCB Locator: | No |
| Mated Height: | 3.4 mm |
| Product Name: | PicoBlade |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Retention: | Yes |
| Connector Type: | PicoBlade |
| Number of Rows: | 1 |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Glow Wire Capable: | No |
| Number of Contacts: | 14 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Guide to Mating Part: | Yes |
| Make First / Break Last: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 14 |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Termination Plating: | Matte Tin |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .38 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1 µm |
| Part Aliases: | 53261-7014 0532617014 53261 |
| SKU: | MOL53261-7014 |
53261-7014
| Heilind Number: | MOL53261-7014 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 53261-7014 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
1.25mm Pitch, PicoBlade PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, 0.38µm Gold (Au) Plating, Friction Lock, 14 Circuits, Natural, Tape and Reel
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/18/2024 | 514356 - Obsolete with replacements. Please see impacted parts list & replacements not all replacements are drop in. LTB 6/27/24 LTS 9/27/24 | Download | |||
| 03/31/2023 | 513191 - Packaging Method/Quantity Changing. The same PNs are manufactured from 2 plants, Molex Malaysia and Molex Korea, with different DU/MLQ and packaging spec. This PCN is prepared mainly to consolidate the DU(Delivery Unit)/MLQ quantity for these 2 plants. Packaging spec changes including reel diameter and outer box size increase upon SPQ, DU and MLQ quantity change. | Download | |||

