| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 54548-0733 |
| Color: | Natural (White) |
| Pitch: | 5 mm |
| Series: | 54548 |
| Voltage: | 50 V AC/DC |
| Amperage: | .5 A |
| Material: | Liquid Crystal Polymer |
| Stackable: | No |
| Wire Type: | FFC/FPC |
| Orientation: | Right Angle |
| PCB Locator: | No |
| Mated Height: | 1.2 mm |
| Product Name: | Easy-On |
| Actuator Type: | Slider |
| Mating Cycles: | 20 |
| PCB Retention: | Yes |
| Connector Type: | Easy-On |
| Number of Rows: | 1 |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer |
| Polarized to PCB: | Yes |
| PCB Mount Alignment Type: | Surface Mount |
| Number of Contacts Loaded: | 7 |
| Contact Mating Area Plating: | Tin-Silver-Bismuth |
| Contact Termination Plating: | Tin-Silver-Bismuth |
| Operating Temperature Range: | -20 - 85 °C |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -20 °C |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 1.016 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.016 µm |
| SKU: | MOL54548-0733 |
54548-0733
| Heilind Number: | MOL54548-0733 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 54548-0733 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
0.50mm Pitch Easy-On FFC/FPC Connector, 1.20mm Height, Right-Angle, Surface Mount, ZIF, Bottom Contact Style, 7 Circuits
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 09/30/2022 | 512693 - Update on Toray PCN 512249. We are issuing a modified PCN for OBS PCN#512249 to update you on additional information when ordering impacted parts 54548**33/**71, 54550**33/**71. As we communicated to you recently, as of August 17th, Molex is no longer able to ship the impacted materials with a UL certification label to you. We have been instructed by UL to remove the label on these parts shipping after this date. We provided you the option of accepting delivery upon agreeing to a waiver relating to flammability and the lack of UL certifications of the Affected Toray Resins. At the time of this letter, we have not received a signed waiver from your company. As a result, your current open orders have been placed on shipment hold until a signed waver if received. After, September 30, 2022, orders in our system without a customer signed waiver will be cancelled. | Download | |||
| 08/31/2022 | 512249 - Obsolete with replacement. This notification is to inform you that Molex will no longer support this product due Toray resin compromised UL qualification. After 18/Aug/2022, we can only supply without UL. UL qualification compromised with original Resin from Toray, from 18/Aug/2022 we will be able to ship out without UL recognition (Without Label : LTB 31/Dec/2022, LTS 31/Mar/2023) PCN LTB 7/1/22 & LTS 8/17/22 | Download | |||
| 03/07/2022 | Toray Resin Quality Notice - Recently, Toray Industries, Inc. issued a statement advising that certain resin products were improperly identified by Toray as having received certification from Underwriters Laboratories (UL) | Download | |||

