| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 55460-0272 |
| Color: | Natural |
| Series: | 55460 - Mi II |
| Amperage: | 1.5 A |
| Connector Type: | Mi II |
| Number of Contacts: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 2 mm |
| Voltage: | 125 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Number of Contacts Loaded: | 2 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0554600272 |
| SKU: | MOL55460-0272 |
55460-0272
| Heilind Number: | MOL55460-0272 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 55460-0272 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
2.00mm Pitch Mi ll System Wire-to-Board Header, Surface Mount, Single Row, Vertical, 2 Circuits
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/31/2025 | 515981 - Obsolete no replacement. LTB 6/25/25 LTS 9/25/25 | Download | |||
| 10/30/2025 | 515990 - Obsolete some with direct replacement & some with differences. LTB 6/25/25 LTS 9/25/25 | Download | |||
| 09/05/2025 | 517349 - Retraction of Obsolete. This PCN is a partial retraction for a previously issued obsolete (OBS). PCNs for the identified part numbers in the attached file and listed below. | Download | |||

