| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 71436-2264 |
| Color: | Natural |
| Series: | 71436 - 1.00mm Mezz (IEEE 1386) |
| Amperage: | 1 A |
| Connector Type: | 1.00mm Mezz (IEEE 1386) |
| Number of Contacts: | 64 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 1 mm |
| Voltage: | 100 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Pick and Place: | With Pick and Place Cap |
| Operating Temperature Range: | -55 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 1.27 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 64 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.905 µm |
| Polarized to Mate: | No |
| PCB Thickness (Recommended): | 1 mm |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | No |
| Mated Height: | 10 mm, 12 mm, 13 mm, 15 mm |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL71436-2264 |
71436-2264
| Heilind Number: | MOL71436-2264 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 71436-2264 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
1.00mm Mezz (IEEE 1386) Plug, Surface Mount, Dual Row, Vertical Stacking, 64 Circuits, 8.35mm Unmated Height, without PCB Locator Pegs, with Robotic Placement Metal Cap, 1.27µm Gold (Au) Selective Plating, Embossed Tape on Reel
More >>Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connectivity with this 1.00mm Mezz (IEEE 1386) connector, offering a reliable solution for your electronic assembly needs. With 64 contacts arranged in 2 rows, this surface-mount connector ensures secure and efficient connections. Crafted from high temperature thermoplastic and featuring gold contact plating, it guarantees durability and optimal signal transmission. Operating at temperatures ranging from -55 to 85°C, it's suitable for a wide range of environments. RoHS compliant and lead-free process capable, it meets stringent industry standards for environmental responsibility. Perfect for board-to-board applications, this connector is the ideal choice for your next project.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/08/2024 | 514164 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. In order to increase the Molex manufacturing footprint, Molex will transfer the existing assembly lines to a local qualified assembly vendor | Download | |||

